Spouštění Windows aplikací na macOS

Hraní her není zrovna můj koníček. Nějak je mi líto času, který bych měl u her strávit, navíc jsem zjistil, že 3D střílečky nejsem schopen hrát déle než pět minut – začne se mi dělat nevolno a zážitek z hraní je pryč. Jediná hra, kterou mne stále baví hrát, je stařičký Red Alert 2 Yuri’s Revenge. Po přechodu na Mac jsem hledal způsob jak hru rozchodit a našel. Stejný způsob lze použít na i na spouštění jiných Windows aplikací. A funguje i na Apple procesorech M1, M2… .

Postup instalace

Aby Windows aplikace fungovaly, musí se pro ně nainstalovat běhové prostředí. Použije se Wineskin. Aby instalace proběhla jak má, musíte mít nainstalovánu utilitu Homebrew:

Otevřete aplikaci Terminál a do něj zadejte:

/bin/bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/HEAD/install.sh)"

Script při instalaci vysvětlí co dělá a než to udělá, dá vám vědět. Pomocí Homebrew se dá nainstalovat spousta konzolových programůnejen jich, které ocení nejen vývojáři (kteří už Homebrew stejně znají a používají).

Nyní můžete instalovat utilitu, která vám hodně zjednoduší instalaci Wine – běhového prostředí pro Windows aplikace. V terminálu spusťte příkaz:

brew install --cask --no-quarantine gcenx/wine/wineskin

Po instalaci se v Launchpadu objeví tato ikona aplikace Wineskin Winery:

Ikona Winery

Někde při instalaci by se vám měla nainstalovat i Rosseta 2, pomocí které se emuluje běhové prostředí pro aplikace vyvinuté pro Intel procesory tak, aby fungovaly na ARMech (M1, M2 …).

Příprava běhového prostředí pro Windows aplikaci

V Launchpadu klepněte na ikonu, spustí se aplikace Winery s velmi prostým rozhraním:

Okno programu Wineskin Winery

Po prvním spuštění budete mít v sekci Installed Engines pouze prázdná políčka. Nyní klepněte na tlačítko se symbolem +. Objeví se okno pro přidání běhových prostředí:

Přidání běhového prostředí

Protože stále potřebuji spouštět hlavně 32bit windows aplikace, vyberu ze seznamu WS11WineCX20.0.4 nebo WS11WineCX21.1.0, klepnu na tlačítko Download and Install. Poté klepnu ještě jednou na OK a instalace začne.

Po nainstalování se mi běhové prostředí přidá do seznamu.

Prostředí přidáno

První část máme za sebou. Teď začneme s instalací Windows aplikace do běhového prostředí.

Instalace aplikace do běhového prostředí

V okně Wineskin Winery klepněte na tlačítko úplně dole – Create New Blank Wrapper.

Pojmenování aplikace

Pojmenujete si jej ideálně podle jména aplikace, kterou budete chtít nainstalovat. V mém případě se jedná o instalaci databázového nástroje Flamerobin. Nejde jen o spuštění a odklikání setup.exe, postup je trochu komplikovaněnjší, ale lze na něm ukázat alespoň některé možnosti, které Wine poskytuje. Klepněte znovu na OK. Připrava bude chvilku trvat. Jakmile se vše dokončí, objeví se:

Wrapper připraven

Klepněte na tlačítko View wrapper in Finder. Vyskočí okno Finderu:

Wrapper ve Finderu

Na ikonu pokleptejte, objeví se okno:

Wineskin

Klepněte na Install software, vyskočí další okno:

Software installer

Klepnutím na Choose Setup Executable můžeme konečně vybrat stažený setup.exe z webu Flamerobinu. Spustí se klasický setup známý z Windows aplikací.

První obrazovka setupu

Stačí odklikat Next, Next, Finish.

Poslední krok

A Flamerobin běží!

Flamerobin běží

První část práce je za námi. Aplikace běží. Po končení je potřeba ještě dokončit nastavení. Běhové prostředí automaticky poznalo název a cestu k exe souboru, který má příště spustit.

Výběr exe souboru

Stačí klepnout na OK. Objeví se opět okno Wineskin (ještě jej nezavírejte) a do Launchpadu se přidala ikona aplikace s výchozím vzhledem:

Flamerobin výchozí ikona

Aby se ikona lépe v Launchpadu hledala, můžeme ji změnit na skutečnou ikonu aplikace. V okně Winery klepěnte na tlačítko Advanced.

Tlačítko Advanced

Zobrazí se okno s rozšířeným nastavením aplikace:

Rozšířené nastavení aplikace

V pravém dolním rohu klepnutím na Browse můžete změnit ikonu aplikace. Po nějaké době se změna projeví i v Launchpadu.

Dále je možné v záložce Tools spustit různé utility, pomocí kterých se dá běhové prostředí aplikace dále přizpůsobit. Nejdůležitější je asi utilita Winetricks, která slouží k instalaci Microsoft sdílených knihoven a dalších podpůrných aplikací. V nabídce je jich opravdu hodně.

Možnosti instalace ve Winetricks

Podle druhu aplikace bude potřeba nějaké další knihovny obvykle nainstalovat. Většinou si o ně aplikace při prvním spuštění přímo řekne nebo padne s nějakou chybou. Podle Google se pak dá zjistit, co jí vlastně chybí a přes Winetricks doinstalovat.

Tím je aplikace vlastně nainstalována a měla by fungovat. Flamerobin jde sputit, běží, ale nepřipojí se k žádné databázi. Potřebuje nainstalovat Firebird knihovny. Postup si popíšeme v dalším článku.

FAQ

Kde najdu nainstalované Windows aplikace?

Nachází se všechny ve vašem domovském adresáři. V mém případě se jedná o cestu

Cesta k aplikacím

V dané cestě se nachází soubry s příponou app, které stačí poklikem spustit jako všechny ostatní programy.

Jak se znovu dostat k rozšířenému nastavení aplikace?

Relativně častý požadavek, který si sem popíšu také pro sebe. Přesuňte se do adresáře s app soubory, v mém případě petr -> Applications -> Wineskin, klepněte na vybranou aplikaci pravým tlačítkem a vyberte Zobrazit obsah balíčku. Objeví se nové okno finderu s obsahem balíčku.

Obsah balíčku

Poklepání na Wineskin.app se objeví známé okno Wineskin kde můžeme dodatečně změnit nastavení aplikace, doinstalovat potřebné knihovny a podobně.

Běžící Red Alert 2 Yuri’s revenge na macOS s M1

Ke spuštění hry používám spouštěč z CncNet. Vyžaduje originální data ke hře, což v mém případě není problém. Hru jsem si koupil několikrát – jak samostatně tak i jako součást různych kompletů. Postup byl krapet složitější, ale nakonec se povedlo a mám z toho velkou radost. Hra teď běží vlastně ve dvojité emulaci – Rosseta 2 -> Wine -> CncNet (Win32 aplikace). Všechno funguje krásně plynule a bez sekání. Zde je pár screenshotů ze hry.

Dalo by se pohrát s nastavením velikosti okna a dalšími věcmi, ale takto jsem spokojen. Občas si Red Alerta zahraju a dělá mi radost. Jiné hry ani nehraju.

Má to smysl?

Pro mne ano. Dlouholetí uživatelé macOS budou asi kroutit hlavou, na co taková šílenost, když je prostě lepší spustit aplikaci přímo pro Mac. Bohužel se občas objeví problém, jehož nejjednodušším řešením je prostě nainstalovat aplikaci pro Windows. Ano, nezapadne do systému, vypadá hnusně, ale svou práci udělá a zase ji můžeme zavřít. Díky tomu, že se běhové prostředí ve Winery neaktualizuje samo, bude aplikace fungovat jak má a nerozbije se.

Komentáře: 2

  1. Díky za podrobný návod. Využil jsem ho k instalaci jednoho kancelářského SW a šlo to úplně hladce. Dřív jsem používal Crossover, ale tohle je snad ještě lepší a navíc free.

    1. Rádo se stalo!

      Velmi se mi líbí, že se běhové prostředí automaticky neupdatuje. Pokud aplikace funguje, není update prostředí nutný, zbytečně bych jen riskoval nefunkčnost aplikace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *