Jaký byl rok 2023?

Pokračuji v dobré tradici a toto shrnutí se mi povedlo napsat ještě v lednu :-). Rok 2023 byl těžký a opravdu jsem rád, že už jej mám za sebou. Na druhou stranu se i pár věcí povedlo.

Práce

Rok začal pěkně zostra. V rámci Designers & Developers jsme pracovali na sadě webů, kde se očekávala návštěvnost ve stovkách tisíc za měsíc. Měli jsme dobře našlápnuto, dařilo se nám, ale bohužel byl projekt ze strany zadavatele zrušen. Mrzelo mě to velice, měl jsem z projektu radost.

Nakonec i konec výše popsaného projektu byl k něčemu dobrý. Stal jsem se součástí většího týmu, mohl si vyzkoušet jaké to je psát testy, používat API Platform, PHPStan na maximální level a code review. I lidé v týmu jsou moc fajn a řekl bych, že jsme si sedli i lidsky. Doufám, že to vidí stejně a jsem jim užitečný.

U projektu jednoho e-shopu jsem se naučil dělat optimalizace pomocí odchytávání a analýzy komunikace s MySQL databází. Velmi zajímavé, plánuji o tom napsat článek.

Na dalších dvou projektech jsem nasadil platební bránu, na jednom z nich i podporu pro Zásilkovnu a Balíkovnu. Dostat se k dokumentaci API pro Balíkovnu je teda něco. Připomíná má to Stopařova průvodce po galaxii:

„Ale ty plány byly vyvěšeny…“
„Vyvěšeny? Musel jsem je nakonec jít hledat do sklepa.“
„Tam je oddělení, kde je vyvěšují.“
„S baterkou.“
„Asi byl zrovna výpadek proudu.“
„A schody zřejmě taky vypadly.“
„Podívejte se, našel jste to oznámení nebo ne?“
„Ale jo, našel. Na dně zamčené registračky, a tu vecpali na zrušený záchod a na dveře dali ceduli Pozor, leopard!.“

Asi nikdo nechce aby se API moc používalo.

Moc rád bych se přímo pochlubil názvy projektů, ale kvůli NDA vůbec nevím, jestli mohu. Mám radost, že se mohu na takových projektech podílet a u toho se učit novým věcem.

Osobní

Hned z kraje roku mě mělo čekat nějaké vyšetření páteře, něco je špatně, přestal jsem kvůli tomu i běhat. Bohužel na to nakonec nedošlo, mladší z dvojčat skončil na týden v Motole – podezření na epilepsii. Prošel hromadou vyšetření, na nic se nepřišlo ale každý den měl příznaky, jako kdyby epilepsii opravdu měl. Už je velký, nechtěl nás tam přes noc, takže jsme každý den jezdili ráno do Motola a večer zpět. Pracoval jsem různě – v autě na parkovišti, v čekárně v nemocnici, v bufetu, prostě kde se dalo.

V únoru na veterině našli Áji rostoucí nádor mezi horním patrem a nosem. Moje úplně nejvíc nejoblíbenější kočka. Měsíc jsem s ní jezdil každý týden na chemoterapii. Pak jednou za dva týdny a teď jednou za měsíc. V únoru 2024 má poslední dávku.

V březnu jsme si Motol zopakovali ještě jednou, naštěstí ale jen na dva dny, synovi dělali magnetickou rezonanci a kvůli tomu co má, ho museli uspat.

Další kola vyšetření následovala během roku, něco našli na štítné žláze, řešíme to.

Docela nářez, nemohl jsem se dočkat dovolené. První část jsme strávili pod stanem na Slovensku. Krásné prostředí. Opravdu jsme to potřebovali.

Navštívili jsme Trenčín, Bradlo, Jaslovské Bohunice, Gabčíkovo, ZOO v Győru. Taky jsem se viděl po hodně letech s kamarádkou Lenkou. Měl jsem z toho velkou radost.

Druhou část dovolené jsme strávili, jako obvykle, s rodinami kamarádů. Tentokrát jsme se vydali k Litomyšli. Pěkné místo, sice nám docela často pršelo, ale i tak tam bylo krásně.

Byli jsme v Litomyšli, vysílal jsem z kopců Čistá a Javorník, byli jsme se podívat na Maštale a další místa. Jen škoda toho počasí.

Tento rok jsem se začal věnovat čtení a přemýšlení o stoicismu. Přečtené postupy postupně zavádím i do praxe. Čtu knihy od Ryan Holiday, Marcus Aurelius, Seneca atd.

Minimalismus – další myšlenkový směr, který mi poskytuje úlevu. Postupně se zbavuji věcí, které nechci nebo už vlastně nepotřebuji a nedělají mi radost, tedy alespoň těch svých. Je to běh na dlouhou trať ale už vidím první výsledky. Skvělý dokument na Youtube, původně natočeno pro Netflix kde je i pokračování.

Ze dne na den mi přestalo chutnat kafe. Lusknutím prstu. Vrátil jsem se zpět k čaji. 🍵

Tento rok jsem kompletně přešel na Mac, včetně pracovního stroje. Linux jsem používal od roku 2004 jako primární systém. Po 20 letech změna. Je to docela úleva, nemusím nic ladit, funguje mi všechno co potřebuju. Taky občas narazím na problém, ale nic ani vzdáleně podobné tomu, co jsem za ty roky musel řešit na Linuxu. Jako pracovní stroj mám MacBook Pro 14 M2 Max, 32GB RAM, 1TB disk. Nádherný stroj, mám z něj radost každý den. S linuxem se budu potkávat dále, stále používám CQRLOG.

Někdy začátkem zimy jsem začal používat Obsidian, dělám si z něj “Druhý mozek”. Už jsem několikrát překopal strukturu poznámek, ale hodně mi pomáhá. Postupně si zvykám ukládat si informace strukturovaně. Jen se musím naučit, které informace stojí za to zapsat a které už ne. Hodně lidí používá Notion, mně se ale nelíbí závislost na jednom poskytovateli. Když vývojáře přestane bavit na Notion pracovat, nebo se něco stane, co bude s mými daty, která jsem do systému nasypal? Obsidian alespoň vše ukládá do md souborů ke mně na disk a automaticky se synchronizuje na iCloud. I kdyby Obsidian skončil, stále mám své poznámky.

Když jsem procházel Bullet journal abych si připomenul jednotlivé události, jako linka se celým rokem linulo to, jak jsem hrozně unavený. Poznámka s únavou se objevuje skoro v každodenním záznamu někdy od února. Snad se to v příštím roce zlepší.

A co v roce 2024?

Během příštího roku bych se chtěl naučit přijímat a vysílat morseovku ve vyšší rychlosti. Mým cílem je rozumět vše vysílané rychlostí 40WPM (ukázka). Zatím tomu rozumím tak ze 70 procent, ale s vysíláním je to mnohem horší.

Dále bych se chtěl zlepšit v angličtině, chtěl bych umět číst knihy v originále. Zatím mi to moc nejde, musím hodně používat slovník ale postupně se zlepšuji. Angličtinu musím taky zlepšit kvůli vysílání v morseovce. Při rychlosti 40 WPM už není moc času přemýšlet nad gramatikou a nad tím, jak se dané slovo píše :-).

A taky bych chtěl více psát na web. Stejné přání jsem měl i minulý rok, nakonec jsem vydal jen jeden článek. Tento rok musím psaní opravdu zlepšit.

Když už jsem své cíle na 2024 zde napsal veřejně, snad mě to trochu popostrčí, abych je opravdu splnil, i když to stejně nikdo asi nečte :-). Mám ještě několik dalších, ale ty jsou jen pro mne a nechci je zveřejnit.

V roce 2024 hlavně hodně štěstí protože jak jsem někde dočetl, lidé na Titaniku byli taky zdraví ale chybělo jim právě štěstí :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *