Jaký byl rok 2022?

Trochu jsem tradici porušil a souhrn událostí z roku 2022 píšu o něco dříve než obvykle. Rok 2022 byl dost divoký, plný stresu a řešení jedné “radosti” za druhou. Doufal jsem, že rok 2023 bude lepší, ale začátek zatím fakt není nic moc :-).

Práce

V rámci Designers&Developers jsem se podílel na skvělých projektech, bohužel kvůli NDA nemohu jít moc do podrobností. V lednu jsme spouštěli web jedné velké firmy, kde se očekávala návštěvnost ve stovkách tisíc. Pracoval jsem hodně na optimalizacích, cachování (Redis, Varnish), testoval chování webu v zátěži, dělal hromadu úprav do CMS abych web zrychlil co nejvíce. Nakonec se povedlo, web běží, přidala se anglická, slovenská a srbská mutace. Leden a únor byl hodně náročný. Další velký projekt, který se spouštěl na konci listopadu, byl pouze prototyp, ale vyzkoušel jsem si jaké to je psát API, komunikovat s kolegou, který psal frontendovou část v Reactu, komunikaci se zákazníkem a jeho vývojáři. Všechno dopadlo nad očekávání a nyní pracujeme na produkční verzi. Hrozně rád bych se pochlubil o koho jde, ale nemohu jmenovat. Mohu jen napsat, že se jedná o jeden velký mediální dům. Používal jsem Doctrine, Redis, Elasticsearch, PHP 8.2, Symfony 6.x.

Během roku jsme s Věrošem KaplanemHonzou Mikešem rozjeli komplet nové stage prostředí pro vývoj. Používáme Gitlab a jeho CI/CD, deploy se dělá do Kubernetes clusteru. Hodně jsem se naučil a klukům děkuji za trpělivost, pořád jsem se ptal a prosil o vysvětlení. Chtěl jsem to všechno alespoň trochu pochopit, abych byl schopný něco v případě problémů opravit sám a nemusel je furt otravovat. Zvládám tedy nějaké základní operace v Kubernetím clusteru, používám v konzoli K9S, mapuju si porty, hledám proč neproběhlo nasazení do clusteru a podobně. Rád se učím nové věci a toho bylo opravdu zajímavé. Věroš nám pak nastavil produkční Kubernetes cluster u DigitalOcean. Projekty do něj budu migrovat tento rok. Také umím připravit vlastní šablony pro build, dělat v build procesu custom úpravy a podobně. Jsem moc rád, že už je nemusím moc otravovat. Volám SOS jen když si nevím rady a něco nefunguje.

Mimo DD jsem se věnoval hlavně podpoře zákazníků, kterým spravuju servery pro účetnictví a udělal nějaké drobné věci v PHP. Také jsem si založil profil Na volné noze kde mám už 8 doporučení. Upravil jsem si web, přidal ceník, co mohu nabídnout a provedl vlastně celkovou aktualizaci.

Osobní život

V roce 2022 jsme doma hodně řešili různé zdravotní problémy. Dan má ve škole problémy, má asistentku. Ze začátku roku jsme byli opět na ORL změřit jak slyší, protože se nám zdálo, že se furt ptá “Co?”. Problémy jsme pozorovali už dříve, ale podle vyšetření měl sice ztrátu sluchu, ale jen pár procent. Nové vyšetření dopadlo o dost jinak a byli jsme odesláni na foniatrii. Tam po dlouhém měření zjistili, že Dan má středně těžkou nedoslýchavost na obě uši a potřebuje naslouchadla do obou uší. Bohužel v pubertě je tendence spíše k dalšímu zhoršení. Sluchadla dostal docela rychle a už po třech dnech se přestal při mluvení zadrhávat. Od září 2022 chodí se sluchadly do školy a známky z češtiny se dost zlepšily, pomohlo to i v dalších předmětech. Asistentu sice má stále, ale zlepšení se výrazné.

Přišlo mi, že jsme řešili jeden průšvih za druhým a byla to jízda, člověk si už myslel, že bude mít pokoj, ale přišla další nakládačka.

Naštěstí se mi stalo i hodně pozitivních věcí, na které mohu vzpomínat. Na začátku roku se mi povedlo pořídit si MacBook Air M1 s 16GB RAM a 512GB diskem. Nádherný stroj. Mám z něj radost pokaždé, když ho otevřu. Koupil jsem si k němu AirPods, později během roku z druhé ruky iPhone 12. Všechno spolu nádherně funguje a dělá mi radost. Neměnil bych. Chystám recenzi z pohledu vývojáře.

Dovolená byla také skvělá. Ve svých 40 letech jsem poprvé viděl moře! Byli jsme autem ve Slovinsku čtyři dny v kempu David. Nádherný tichý kemp, skvěle vybavený. Nikd předtím jsem v kempu nebyl a tento nastavil laťku hodně vysoko. Z něj jsme poprvé vyrazili k moři. Asi nikdy nezapomenu ten úžas, když jsem vyjel na horizont a poprvé na vlastní oči uviděl tu nádherně modrou plochu :-). První koupání v moři byl taky zážitek (mám hrůzu z vody).

Jeli jsme snad 13 hodin, stáli v hodně zácpách, ale stálo to za to. Moje nejdelší cesta autem v životě :-). Samozřejmě jsem z kempu i vysílal, moc spojení ale nebylo, kolem nebyly dost vysoké stromy na natažení pořádné antény.

Po čtyřech dnech jsme se přesunuli do Chorvatska do velkého kempu poblíž města Vrsar. Zde zdaleka nebyl takový klid, ale zase jsem poprvé seděl na paddle boardu a v moři byl každý den. Měli jsme jej od chatky tak 5 minut chůze. Západy slunce byly nádherné.

Na spodní fotce je vidět drát mé antény. Moc ale vysílat nešlo, v celém kempu hromada led pásků z Číny, které vyráběly neskutečný bordel v celém rozsahu krátkých vln. Vysílat šlo hlavně brzy ráno, většina lidí ještě spala a nikde se nesvítilo.

V roce 2022 se mi povedlo navštívit docela hodně přírodních rezervací a památek. Samozřejmě kvůli vysílání. Plánuji v tom pokračovat i v příštím roce, mám k tomu i novou výbavu – Elecraft KX2. Prodal jsem kvůli tomu TS-590SG.

KX2 v transportní krabičce

Díky šťastné náhodě se nám povedlo pořídit si malou zahrádku. Máme za sebou první úrodu, docela se vydařila. Chodíme tam odpočívat a fyzicky pracovat, odpočinu si trochu od počítačů.

Na Nový rok mám narozeniny a opět jsem dostal rum.

Co bude v novém roce 2023 si ani netroufám odhadovat. Situace kolem nás je složitá. Snad vše zase nějak zvládneme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *