Kniha: Síla introvertů

Dnešní svět opravdu přeje hlavně extrovertům. Nejsi slyšet, nejsi vidět, neexistuješ. Knihu jsem přečetl jedním dechem a začal si všímat toho, co dělám a jak to dělám. Uvědomil jsem si, že při čtení v duchu soustavně přikyvuji. To je přesně ono, takto to přece také cítím. Toto bude dost osobní a dlouhý příspěvek.

Jako velice silný introvert (autorka je v knize nazývá Tichými lidmi) jsem tušil, že mám nějaké schopnosti, které extrovertům kolem mě tak trochu chybí. Neuměl jsem je pojmenovat, byl to jen pocit. Kniha mi v tom velmi pomohla a rád bych se jim věnoval jednotlivě. Autorka také dokázala přesně pojmenovat potřeby, které jako tichý člověk mám.

Silné stránky introvertů

Uvedu zde seznam 10 předností, které podle autorky introvert má a přidám k nim vlastní komentář.

Přednost 1: Obezřetnost

Snažím se vyhýbat riziku, nemám moc rád dobrodružství. Lidem prokazuji respekt, zdravím jako první. Občas si připadám jako z jiné planety, když při vstupu do autobusu nebo vlaku pozdravím. Často ani nedostanu odpověď, řidič je zaražený, pozdrav vůbec nečeká. Slova jako prosím a děkuji říkám snad až moc často. Raději více přemýšlím, než mluvím, málo mluvím o sobě, při mluvení o vlastní osobě se cítím nepříjemně.

Přednost 2: Podstata

Ze zkušeností s komunikací se zákazníky jsem se naučil zjistit, co vlastně potřebují. Tedy alespoň většinou. Často vlastně ani nedokáží popsat, co by vlastně chtěli, začnou hodně zeširoka a dostat z toho to podstatné bývá někdy těžké.

Přednost 3: Soustředěnost

Umím se soustředit na jednu věc a vydržím u ní hodiny. Soustředím se tak moc, že zapomínám na okolí a na vlastní potřeby. Zapomínám odpočívat. Zde mi pomáhá Pomodoro, ale někdy mě spíše naštve, protože se po půlhodině snaží přerušit mou pozornost. V takovém případě půlhodinový interval ignoruji.

Přednost 4: Naslouchání

Tuto přednost jsem si uvědomil naplno včera odpoledne. Přišla jedna zákaznice s nějakým problémem a snažila se jej popsat. Soustředěně jsem ji poslouchal, udržoval oční kontakt a nepřerušoval ji. Ano, dělám to tak vždy, ale tentokrát jsem si to naplno uvědomil. Navazuje na to další přednost …

Přednost 5: Klid

Při rozhovoru jsem byl klidný a soustředil se na ni. Usmívali jsme se na sebe a vše probíhalo v naprosté pohodě. Ano, mohl jsem být neklidný a nesoustředit se na to, co říká, už mi bylo jasné jaký má problém, ale ne, byl jsem soustředěný na to, co říká. Poznala by, kdyby to tak nebylo. Poznáme to asi každý.

Přednost 6: Analytické myšlení

Asi ano, ale často jen když je kolem klid a mohu se soustředit. Pokud to není něco složitého, dokážu věci samozřejmě vymysle za chodu, stejně mám ale na uvažování raději klid.

Přednost 7: Nezávislost

Schopnost být sám, ano, tu mám. Samotu mám velmi rád a cíleně ji vyhledávám. Dobíjím si tak baterky. Vnitřní odproštění se od názoru druhých mi moc nejde. Více napíšu v nevýhodách.

Přednost 8: Vytrvalost

Tu snad mám, ale těžko dokážu posoudit. Pokud fakt něco chci, jdu za tím. Posoudit by to dovedla spíše manželka, často jí s tím lezu na nervy.

Přednost 9: Psaní (spíše než mluvení)

Větší zdatnost v písemné komunikaci. Mohu nad tím více přemýšlet, rozebírat to z více úhlů pohledu, “refaktorovat” napsaný text atd. Rozhodně.

Přednost 10: Schopnost vcítit se do druhých

Jako v případě přednosti osmé, manželka může vyprávět. Na ostatní hledím více než na sebe. V případě nějakého problému se na to snažím dívat z pohledu druhé osoby a i když to často bolí, raději zvolím řešení těžké pro mne.

Dost bylo výhod. S nevýhodami je to horší a v mém případě často výhody úplně pohřbí. Nebudu je vypisovat pod sebe, jen vyjmenuji – Strach, Přehnaný důraz na detaily, Přílišná stimulace, Pasivita, Útěk, Přílišný důraz na rozum, Upozaďování vlastní osoby, Fixace, Vyhýbání se kontaktům, Obavy z konfliktů. Souvisí všechny se sebou navzájem.

Strach mě často blokuje něco udělat. Mám nápad, vím co vylepšit ale mám strach z reakce okolí, raději to upozadím a žádná akce se nekoná. S tím souvisí pasivita. Přílišná stimulace prostředím mě unavuje. V hlučném prostředí nejsem schopen pracovat. Několik let jsem seděl snad dva a půl metru od telefonující kolegyně. Na konci jsem už nezvládal nic naprogramovat. Přesunula se nakonec do jiné místnosti, jinak bych utekl já. Bez klidu by Turbofaktura nevznikla. Útěk od nepříjemných věcí, vyhýbání se kontaktům a obavy z konfliktů spolu také souvisí. Nejlíp je na samotě u lesa. Nikde lidé, božský klid. Autorka velmi pěkně popisuje jak strachům čelit, jak s nimi bojovat. Ještě se musím její rady naučit uvádět do praxe.

Výhoda číslo 9 – psaní mi přijde spíše jako nevýhoda. Na osobní útoky neumím reagovat. V práci mi jeden člověk nedávno vyčetl, že po skoro třičtvrtě roce práce Turbofaktura nic neumí. Beru to osobně, vím kolik mi to dalo práce. Neumím se těmto věcem bránit. Ano, později si uvědomím, jak jsem měl asi reagovat, ale to už je mi zpravidla k ničemu. Vím, že nemá pravdu, protože toho umí docela dost (FA vydané, pokladna, plátce/neplátce DPH, razítko a logo na FA, částečné úhrady, XML API, přenesená daňová povinnost, generování PDF, posílání FA mailem zákazníkovi, teď EET, kopie faktury a další, to vše i pro Slovensko). Nejsem spisovatel programů, nedokážu věci napsat na první dobrou. Často refaktoruju, píšu si testy. Navíc nemám na starosti jen TurboFakturu, ale další tři Windows programy nebo moduly, jsem k dispozici na telefonu celý den pro zákazníky. Stačí když za den zavolá 5 a více a prakticky nic neudělám. Nemám čas se do problému ponořit. Neumím to danému člověku vysvětlit, protože podle vyjadřování ví vlastně všechno, ví jak všechno přesně funguje. Šéf to není, ten je skvělý. Proti tomuto se neumím bránit, budu studovat dál, třeba to někdy budu umět.

Část knihy se věnuje postupům jak překonat obavy z vystupováním před lidmi. S tím naštěstí moc problém nemám, zvykl jsem si. Poprvé jsem vystupoval před sálem plný lidí v 8. třídě na základní škole. Hrál jsem hlavní roli v divadelním představení pohádky Z pekla štěstí. Ne toho výmyslu Zdeňka Trošky, to tehdy neexistovalo. A pak velkou školou mi byla současná práce. Ke klidu mi pomáhá poctivá příprava.

S klidný srdcem knihu mohu doporučit. Koupil jsem elektronickou verzi. Rozhodně se k ní budu často vracet a číst si vybrané části znovu a znovu.

Komentáře: 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *