Závan nostalgie – Školák 4.0

Asi před 17 lety jsem napsal jednoduchý program pro mou sestru. Byla tehdy v první třídě a počítání jí moc nešlo. První verze byly v DOSu, ty se ale bohužel nedochovaly. Poslední verzi jsem našel včera na CD. Záloha dat z roku 2001. Aktualizováno 16.09.2016

Včera jsme s klukama dělali domácí úkoly a já si uvědomil, že CD s programem na matematiku mám někde ve skříni. Za ta léta jsem z něj snad ani nic nepotřeboval a zapomněl na něj. Po nějaké době hledání bylo opravdu nalezeno. CD šlo kupodivu přečíst a nebylo nijak poškozeno. Možná díky uložení v měkkém černém obalu vzadu ve skříni.

Franta s Peťou chodí do speciální školy, mají první třídu rozdělenou na více let. Počítání jim sice docela jde, ale musí trénovat. Hlavně Peťa, kterému jde lépe čtení a psaní než matematika. Počítání příkladů na papíře je moc nebaví, ale počítat příklady na počítači, to je jiná.

Program se mi v Ubuntu pod Wine povedlo bez problémů nainstalovat a spustit. Jedná se o poslední verzi z roku 2001. Umí sčítání, odčítání, násobení a dělení. U všech operací lze nastavit obtížnost (do 10, do 20, do 100). Vzhled je opravdu hodně “retro”. Program byl napsán v Delphi 1.0, které fungovalo i ve Windows 3.11. Pokud je příklad vypočítán správně, ozve se potlesk, pokud špatně, ozve se nepříjemné zatroubení. Velmi dobře si pamatuji jak s maminkou pleji zahrádku a Martinka doma počítá. Otevřené okno, zvuk zesílený a my mohli slyšet ten potlesk nebo troubení. Maminka tak měla přehled, jak si sestra vede :-). Už je to fakt hodně dávno :-).

Aplikace ve Windows 10 64bit už zase funguje. Program spuštěný pod Ubuntu vypadá takto:

skolak_hlavni_okno

skolak_nastaveni_obecneŠkolák

Míša natočila kluky jak se snaží počítat. Schválně dělali chyby, troubení se jim líbilo více jak potlestk :).

Jestli máte zájem, můžete si program stáhnout.  Kompilace v novém Delphi se povedla. Udělal jsem nějaké nutné změny a program funguje i pod Windows 10.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *