Záloha pomocí rdiff-backup na samba disk

Téměř všechny VPS, o které se starám, běží u WEDOSu. Ke každé VPS nabízí automaticky 10GB WEDOS Disk pro zálohy. V Ubuntu 12.04 vše fungovalo jak mělo, po upgradu na 14.04 začal fungovat rdiff-backup jinak.

Data, která potřebuji zálohovat, leží na disku s ext4, který je citlivý na velikost písmen v názvech souborů a adresářů. Pokud vytvoříte adresáře Data, data a DATA, bude se jednat o tři různé adresáře. Při záloze na WEDOS Disk nastane problém, protože samba disk na velikost písmen citlivý není. Utilita rdiff-backup tedy místo názvu souborů v normálním čitelném tvaru použije “entity” aby kolizi zabránila. Názvy souborů pak vypadají například takto:  ;077y;070ile. Při obnově se vrátí názvy do původního stavu, ale pokud potřebujete aktuální zálohu dat občas použít ve Windows, je to otrava.

Díky tomu, že mohu zajistit, že kolize v názvu souboru nenastane, mohu si ulehčit život přidáním parametru –override-chars-to-quote. Zálohuji pouze databázové soubory Firebirdu ze systému MRP K/S.

Původní:

rdiff-backup --exclude '**.GBK' --exclude '**.TST' /home/mrpks /mnt/zaloha/mrpks

Nový:

rdiff-backup --exclude '**.GBK' --exclude '**.TST' --override-chars-to-quote ':' /home/mrpks /mnt/zaloha/mrpks

Spouští se CRONem v pravidelných intervalech. Pokud bylo –override-chars-to-quote ”, rdiff-backup padal. Přidal jsem mu tedy, aby v případě, kdy bude název souboru obsahovat znak “:”, provedl převod do “entity”. Tento způsob je vhodný pouze v případě, kdy můžete zaručit, že se v zálohovaném adresáři neobjeví dva názvy souboru/adresáře, které se budou lišit pouze velikostí písmen.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *