Tipy pro usnadnění práce s Gitem v příkazové řádce

Git používám od začátku primárně z příkazové řádky. Už mě fakt nebavilo furt dokola psát git status, git commit, git checkout atd. Určitě nejsem sám a nemá cenu vymýšlet kolo. Zeptal jsem se Googlu, neví-li o nějakých hotových aliasech pro .bashrc a kupodivu věděl.

Našel spoustu případů, kdy se o definici aliasů pro git někdo snažil. Použil jsem aliasy z tohoto webu a přidal nějaké vlastní.

Aliasy jsou super, teď už píši jen gs, gcm, gd atd. Mám je tak moc zažité, že když si sednu k počítači, kde aliasy nemám, chvilku mi trvá přeučit se zpět na psaní celých příkazů.

Při vývoji hodně používám větve a často se mi stávalo, že jsem commitoval do špatné, protože nebylo na první pohled vidět, ve které jsem a samozřejmě jsem se před commitem nedal gb (git branch). Při hledání tipů na aliasy jsem narazil na tento gist. Použil jsem z něj části pro zobrazení informací v promptu shellu.

Na obrázku je vidět, že jsem ve větvi master a podle symbolu vedle větve na první pohled vidím, že mám v adresáři soubory, které ještě musím commitnout.

změny v souboru

Po commitu vidím, že ještě musím dát push abych změny dostal do repozitáře.

ještě zbývá git push

Vytvořil jsem větev feature a rovnou se do ní přepnul.

Podobně vše funguje, když lokální větev je pozadu za remote. Silně návykové, úpravy .bashrc kopíruji na všechny stroje.

Kromě aliasů pro git mám pár dalších. Nejpoužívanějšími jsou:

První používám pro připojení do dockeru, kde potřebuji vypnout kontrolu klíčů. Druhý alias stáhne video z youtube a převede zvukovou stopu do formátu mp3. Používám na poslech delších rozhovorů jako je Deep talks Petra Ludwiga a další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *