Přemístění adresářů Users a Program Data mimo systémový disk

Nainstaloval jsem si Windows 7 na nový SSD disk a začal zkoumat, jak přesunout adresáře Users a Program data někam jinam. Na Internetu se povaluje mraky návodů, ale mi nic nefungovalo. Po přesunu se nedalo do Windows přihlásit. Systémem pokus-omyl jsem dospěl k tomuto návodu:

Po instalaci Windows a prvním přihlášení zkopírovat z disku C: adresář Program Data do nového umístění (v mém případě na disk D:)

Restartovat počítač, před začátkem bootovacího procesu stisknout a držet klávesu F8 – z nabídky pak vybrat Opravit tento počítač


win7_boot

Projít průvodcem a vybrat volbu Spustit příkazový řádek

win7_boot2

Do příkazového řádku napsat postupně následující příkazy:

[cc lang=”dos”]e:
robocopy /MIR /SEC /SECFIX /XJ E:\Users D:\Users
rmdir /Q /S e:\Users
mklink /J Users d:\Users
rmdir /Q /S ProgramData
mklink /J ProgramData d:\ProgramData
exit[/cc]

Klepněte na tlačítko Restartovat.

a je hotovo! Po restartu se můžete normálně přihlásit.

Po startu Windows do opravného režimu mají disky jiné označení. Jako disk C:  je připojena systémová část na začátku disku, D: byl můj skutečný disk D:, disk E: byl můj systémový disk C:. Druhý parametr příkazu mklink byl v návodech uveden jako absolutní cesta (tedy včetně písmene u disku). To bohužel nikdy nefungovalo, po rebootu se nedalo přihlásit. Při zadání pomocí relativní cesty vše funguje.

Při studiu různých návodů jsem se dozvěděl hodně o nástrojích jako sysprep, robocopy a dalších. Velmi zajímavé čtení, rozhodně stojí za to se s nimi alespoň trochu seznámit.

UPDATE:

Instaloval jsem SSD disk do jiného počítače a chtěl zopakovat svůj postup. Po nabootování do Opravného režimu, původní disk C: se nyní tvářil jako D: a původní disk D: byl E:. Postup přesunu byl podobný:

[cc lang=”dos”]d:
robocopy /MIR /SEC /SECFIX /XJ D:\Users E:\Users
rmdir /Q /S d:\Users
mklink /J Users d:\Users
rmdir /Q /S ProgramData
mklink /J ProgramData d:\ProgramData
exit[/cc]

Pozor! Opravdu jsem byl přepnutý na disk D:.

 

Komentáře: 3

 1. Přečetl jsem si se zájmem Váš článek. Podle jiných zdrojů to funguje i u “osmiček”. Zkusil jsem to, ale nešly mi přemístit “Users” jen podsložky. Možná je chyba v tom, že už složky v Users nejsou prázdné… Když chci přemístit celé Users hlásí to na cílové disku chybu, s tím, že jde o “invalidní” název souboru. Umíte poradit? Díky, Rosťa Holman

 2. Dobrý den,

  bohužel jsem neměl v rukou Windows 8 v takovém stavu abych mohl experimentovat. Budu to asi muset zkusit ve virtuálním stroji.

  Jednou jsem se pokoušel přenést adresáře u asi rok používaného systému a nedopadlo to dobře. Systém při načítání padnul kvůli problémům s DLL knihovnami kolem AVG. Zkoušel jsem to vyřešit, žhavil Google, ale nepovedlo se. Byl to jen pokud před čistou instalací, takže to to nevadilo tak moc.

  Jak přesně byla ta chybová hláška? Zřejmě by stačilo trochu poladit argumenty pro robocopy, ale bez přesného znění chyby to nepůjde.

  Krásný večer!

  Petr Hložek

 3. Pro ostatní a pro úplnost, na Windows 10 to nefunguje. Asi je to tím že už má tento adresář od výrobce tolik odkazů že to potom nefunguje. Hledám jiné řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *