Přejít na Mac nebo nepřejít, to je to oč tu běží

Už nějakých 12 let je mým primárním operačním systémem Linux. Na počítači, který používám pro práci, mi běží Fedora, na ostatních Ubuntu. Teď mám pár dní půjčený MacBook Pro 2015 a jsem z něj unešený.

S Linuxem jsem přišel do kontaktu poprvé v prváku na střední SPŠ Zlín v roce 1997. Bylo to pro mne něco naprosto nového a neznámého. Pár vyučovacích hodin se nás pan Lednický snažil naučit alespoň základy práce v konzoli, včetně obsluhy editoru Vi. Z Internetu jsem si tehdy stáhl Monkey Linux, na své staré 486tce jsem jej dokonce i spustil včetně grafického rozhraní, ale vůbec neuměl ovládat. Pak jsem zkoušel ještě Brutusware Linux. Bohužel jsem neměl doma o Linuxu žádné knihy a po čase pokusy vzdal.

O pár let později, někdy kolem roku 2001, jsem v knihkupectví narazil na knihu o RedHat Linux 7.0 včetně instalačních médií. Hned jsem ji koupil a ještě ten den nainstaloval. Už si nevzpomínám na detaily. Milníkem pro mne bylo seznámení s Mandrake Linuxem a knihami pana Bíbra. U knih byla i instalační DVD včetně extra balíčků. To jsem velmi ocenil, protože doma nebyl přístup k Internetu. Linux jsem měl na experimenty, ale primární systém byl stále Windows.

Vše se změnilo po instalaci Ubuntu 7.04. Najednou vše chodilo a já v Ubuntu trávil více a více času. Bohužel vždy, když jsem chtěl vysílat, musel jsem zpět do Windows abych mohl spustit můj program pro vedení staničního deníku – CQRLOG. Nakonec jsem se rozhodl jej předělat pod Linux a to se povedlo. První verze vyšla na podzim 2007. Vývoj tak nějak běží do teď. U Windows mě pak nic nedrželo.

Za ta léta jsem si na Linux hodně zvykl. Poslední dobou jsem z něj ale dosti rozladěný. Moc mi nevyhovuje cesta, po které se systém vydal. V Gnome 3 jdou stále cestou zjednodušování, nemají stabilní API, takže se stává že najednou přestanou fungovat rozšíření, která do té doby fungovala. Design je hrozný, velké mezery mezi prvky, titulek okna je tlustý přes dva řádky textu, jakoby na obrazovce byl to nejdůležitější. Když se mi nepovede spojení přes VPN, dostanu jen suchlou hlášku, že se spojení nepovedlo sestavit. Pro detaily musím do konzole, napsat journalctl -xe a zkoumat logy. Jakoby nešlo chybu rovnou vypsat. Dříve to tak fungovalo. Ruší se funkce jako například dva výpisy vedle sebe v jednom okně v Nautilu (správce souborů). Hlavně že má Gnome aplikaci na recepty. KDE mi totálně nevyhovuje, můžete sice nastavit úplně všechno, ale rozhraní je strašně přeplácané a na mém PC často padalo. Zkoušel jsem jiná prostředí, ale prostě mi subjektivně připadají hnusná a je potřeba dost ruční práce aby fungovala jako Gnome. Dříve jsem si něco v konfiguráku nastavil a prostě to fungovalo, teď konfigurák zmizí a hotovo. Zdravím nastavení vlastní adresy pro interface ve Fedoře. Přestávám mít náladu řešit kraviny, asi jsem na to moc starý.

Mám teď před sebou MacBook a píši na něm tento článek. Prostředí vypadá nádherně, všechno je konzistentní, ne každý pes jiná ves. Klávesnice je skvělá, na display se nemohu vynadívat. A ten touchpad, nikdy jsem pod prsty nic lepšího neměl. Systém rozhodně není dokonalý, ale mám k dispozici krásné konzistentní grafické rozhraní a když si otevřu terminál, jsem s trochou snahy tam, kde v Linuxu. Nemám problém si za kvalitní software zaplatit. Ušetřený čas mi za to stojí.

Přechod na Mac by měl i své nevýhody. Hlavní je asi cena, která je dost mimo mou realitu. Rozhodně bych šel do stroje z druhé ruky, na nový bych neměl. Znamenalo by to komplet výměnu včetně telefonu (také nějaký z druhé ruky). Určitě bych chtěl také iWatch, které vidím u kolegů a jen zírám.
Další nevýhodou, a dost podstatnou, je absence programu na logování spojení jako je můj CQRLOG. Už jsem zkoušel nějaké aplikace, ale CQRLOGu nesahají ani po kotníky. Vzhledově se CQRLOG ani vzdáleně nepodobá pěknému MacLogger DX, ale komfortem ovládání jej hravě předčí. Sám jsem velmi aktivní radioamatér a moc dobře vím, co potřebuji. Musel bych si tedy napsat log vlastní a to není žádná sranda, kterou lze zvládnout za týden. CQRLOG se vyvíjí už 12 let a stále je co zlepšovat. Kdybych udělal jen funkce, které používám, je to tak na rok práce :-(. Bohužel už mi chybí energie. Hrozně rád bych používal něco, co už vyvinul někdo jiný, ale bohužel nic nesplňuje mé požadavky.
Dneska se mi snad povedlo vyřešit pomalost dockeru, nainstalovat si vše, co potřebuju. Celý postup ještě chci ověřit na čisté verzi systému. Pak zde na na webu popíšu postup jak na to.

Na Linuxu jsem si zvykl na svobodu, kterou poskytuje. Ke všemu mám na dosah ruky zdrojáky, mohu kdykoliv zkoumat. Využíval jsem toho a mám obavu, že mi bude tato možnost chybět. Bojím se, že v Macu zavřu do zlaté klece a nebudu mít kontakt se světem mimo. Na druhou stranu snad nebudu muset řešit blbosti a budu mít více energie na jiné věci, jako třeba naučit se další programovací jazyk a něco pěkného v něm vytvořit – CQRLOG a tentokrát pro Mac. Hodně mě to láká, ale stále mám pochybnosti. Rozhodnu se po delším testování.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *