Instalace Windows 8.1 z flash disku

Před časem jsem tu popsal své trable s elektronickou licencí Windows. Na konci stažení je možné si vybrat jestli chcete uložit ISO nebo rovnou vytvořit instalační USB disk. DVD mechanika už v počítači nebyla, zvolil jsem tedy druhou možnost. Takto vytvořený bootovací flash disk nefungoval.

Nezbývalo mi nic jiného, než vytvořit bootovací flashku ručně. Microsoft u sebe na webu nabízí utilitu Windows 7 usb/dvd download tool. Funguje i pro Windows 8/8.1 a použití je velmi jednoduché. Prakticky stačí stáhnout a spustit.

iso_to_flash_1

Klepněte na Browse, zobrazí se dialog pro výběr souboru. Najděte soubor v ISO formátu a klepněte na Otevřít. Pak klepněte na Next.

iso_to_flash_2

Klepněte na USB device

iso_to_flash_3

V rozbalovacím seznamu vyberte váš USB disk a klepněte na Begin copying.

Jestliže kopírování začalo, máte štěstí, já ho tolik neměl, dostal jsem pouze strohou hlášku o tom, že kopírování selhalo. Žádné další podrobnosti nebyly ani v logu. Podle Googlu to někomu funguje a někomu ne.

Naštěstí lze bootovací disk vytvořit i ručně a není to nic složitého.

 1. Otevřete si příkazový řádek, například pomocí WinKey + R, napište cmd a dejte Enter. Winkey je klávesa s logem Windows mezi levým CTRL a ALT.
  0_prikazovy_radek
 2. Do příkazového řádku zadejte diskpart a stiskněte klávesu enter. Pokud vyskočí okno UAC (Řízení uživatelských účtů), klepněte na Povolit.
 3. Zajdete příkaz list disk a stiskněte Enter. Měli byste vidět něco podobného:
  1_diskpart
 4. V mém případě je flashka jako disk 3. Dalším příkazem je tedy select disk 3 kde 3 je číslo disku podle výpisu nahoře.
 5. Správný disk máme vybrán, smažeme dříve vytvořené partition pomocí příkazu clean
 6. Máme čistý stůl, vytvoříme novou primární partition příkazem create partition primary
  3_create_partition
 7. A přepneme se na ni příkazem select partition 1
  4_select partition

 8. Tuto partition musíme nastavit jako aktivní příkazem active
  5_active
 9. Abychom na novou partition mohli kopírovat data, musíme ji zformátovat pomocí format fs=ntfs quick
  6_format

 10. Máme prakticky hotovo, jen si ješte novou a zformátovanou partition připojíme jako disk s nějakým písmenem jednoduše pomocí příkazu assign
  7_assign
 11. Pomocí příkazu exit opustíme diskpart a napsáním další exit zavřeme okno s příkazovým řádkem. V systému přibylo písmenko nového disku.
 12. Rozbalíme ISO soubor (7-zipem, Total commanderem, WinRarem …) a jeho obsah nakopírujeme na USB disk.
 13. Restartujeme Windows, vybereme bootování z USB z instalace může začít.

Podle popisu se může zdát příprava bootovací flashky přes příkazový řádek složitá, ale opak je pravdou. Je to pár příkazů, které napíšete velmi rychle a fungovat to bude vždy. Nebudete závislí na externích utilitách.

Komentáře: 3

 1. Chybí zde podstatná věc – kromě samotného vytvoření partition a naformátování USB jako NTFS, je po rozbalení obrazu zapsat bootloader…
  Pokud používáte win7 a vyšší rozbalení ISO není nutné, stačí dvojklik na obraz a on se automaticky “namountuje” na nejbližší písmeno volné jednotky 😉 např. F:
  Zápis bootloaderu potom provedeme takto: (předpokládejme, že ISO je mountnuto na F: a USB na E: )
  F:\boot\bootsect.exe /nt60 E:

  1. Děkuji za upřesnění.

   Postup zde popsaný jsem opakoval několikrát a nikdy jsem nemusel bootloader zapisovat. Stačilo připravit flashku pomocí diskpart a nakopírovat soubory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *