Před časem jsem tu popsal své trable s elektronickou licencí Windows. Na konci stažení je možné si vybrat jestli chcete uložit ISO nebo rovnou vytvořit instalační USB disk. DVD mechanika už v počítači nebyla, zvolil jsem tedy druhou možnost. Takto vytvořený bootovací flash disk nefungoval.
Nezbývalo mi nic jiného, než vytvořit bootovací flashku ručně. Microsoft u sebe na webu nabízí utilitu Windows 7 usb/dvd download tool. Funguje i pro Windows 8/8.1 a použití je velmi jednoduché. Prakticky stačí stáhnout a spustit.
Klepněte na Browse, zobrazí se dialog pro výběr souboru. Najděte soubor v ISO formátu a klepněte na Otevřít. Pak klepněte na Next.
Klepněte na USB device …
V rozbalovacím seznamu vyberte váš USB disk a klepněte na Begin copying.
Jestliže kopírování začalo, máte štěstí, já ho tolik neměl, dostal jsem pouze strohou hlášku o tom, že kopírování selhalo. Žádné další podrobnosti nebyly ani v logu. Podle Googlu to někomu funguje a někomu ne.
Naštěstí lze bootovací disk vytvořit i ručně a není to nic složitého.
- Otevřete si příkazový řádek, například pomocí WinKey + R, napište cmd a dejte Enter. Winkey je klávesa s logem Windows mezi levým CTRL a ALT.
- Do příkazového řádku zadejte diskpart a stiskněte klávesu enter. Pokud vyskočí okno UAC (Řízení uživatelských účtů), klepněte na Povolit.
- Zajdete příkaz list disk a stiskněte Enter. Měli byste vidět něco podobného:
- V mém případě je flashka jako disk 3. Dalším příkazem je tedy select disk 3 kde 3 je číslo disku podle výpisu nahoře.
- Správný disk máme vybrán, smažeme dříve vytvořené partition pomocí příkazu clean
- Máme čistý stůl, vytvoříme novou primární partition příkazem create partition primary
- A přepneme se na ni příkazem select partition 1
- Tuto partition musíme nastavit jako aktivní příkazem active
- Abychom na novou partition mohli kopírovat data, musíme ji zformátovat pomocí format fs=ntfs quick
- Máme prakticky hotovo, jen si ješte novou a zformátovanou partition připojíme jako disk s nějakým písmenem jednoduše pomocí příkazu assign
- Pomocí příkazu exit opustíme diskpart a napsáním další exit zavřeme okno s příkazovým řádkem. V systému přibylo písmenko nového disku.
- Rozbalíme ISO soubor (7-zipem, Total commanderem, WinRarem …) a jeho obsah nakopírujeme na USB disk.
- Restartujeme Windows, vybereme bootování z USB z instalace může začít.
Podle popisu se může zdát příprava bootovací flashky přes příkazový řádek složitá, ale opak je pravdou. Je to pár příkazů, které napíšete velmi rychle a fungovat to bude vždy. Nebudete závislí na externích utilitách.
Nemusí to fungovat vždycky, může být problém na zařízeních, které mají UEFI a zapnutý SecureBoot. Tam to pravděpodobně z takto vytvořeného media odmítne bootovat. Jestli to neude vadit, dám sem odkaz jak to řešit s Windows 8.1: http://www.techbit.cz/2015/vytvoreni-instalacniho-media-pro-windows-8-1/
Chybí zde podstatná věc – kromě samotného vytvoření partition a naformátování USB jako NTFS, je po rozbalení obrazu zapsat bootloader…
Pokud používáte win7 a vyšší rozbalení ISO není nutné, stačí dvojklik na obraz a on se automaticky “namountuje” na nejbližší písmeno volné jednotky 😉 např. F:
Zápis bootloaderu potom provedeme takto: (předpokládejme, že ISO je mountnuto na F: a USB na E: )
F:\boot\bootsect.exe /nt60 E:
Děkuji za upřesnění.
Postup zde popsaný jsem opakoval několikrát a nikdy jsem nemusel bootloader zapisovat. Stačilo připravit flashku pomocí diskpart a nakopírovat soubory.