Před téměř dvěma lety jsem měl půjčený MacBook Pro 13″. Musel jsem ho vrátit, ale od té doby jsem stále pokukoval po nějakém Macu. Rozhodl jsem se pro Mac Mini, hlavně kvůli ceně. Nevěděl jsem, jestli mi bude OS X a Mac jako takový vyhovovat pro dlouhodobější práci. Nakonec se vše povedlo a v červnu mi přistál na stole Mac Mini z konce roku 2014.
Hardware
V původní nabídce na AppleTrh.cz byla verze s 8GB RAM a 500GB klasickým diskem. Poprosil jsem je o výměnu za SSD, kterou bych stejně pak udělal. Vyšli mi vstříc a výměnu provedli. Určitě to bylo rychlejší než když bych musel zjišťovat, jak se to u Maca dělá. Chtěl jsem vylepšit i RAM, ale jak jsem se později dozvěděl, tento model má RAM připájenou přímo na základní desce, výměna tedy není možná. Jedině čipy odpájet a nahradit je jinými s vyšší kapacitou. Na to nemám výbavu, znalosti ani zkušenosti. Musel jsem se tedy smířit s tím, že budu mít jen 8GB RAM. Moje konfigurace tedy je:
Disk je Samsung SSD 860 EVO 500GB. Klávesnici mám originální Magic keyboard, myš používám Logitech MX Master 3, kterou mám k pracovnímu notebooku. Jen přepnu zařízení na spodní straně myši. Pokukoval jsem i po Magic Mouse, ale kvůli ergonomii zůstávám u MX Master 3. Se šlachami jsem si užil dost trápení.
Paměti by to chtělo alespoň 16GB. Takto si musím stále hlídat počet oteřených oken IDE, počet záložek v prohlížeči a další věci. Ideální by bylo 32GB RAM abych mohl spustit i nějaké virtuály s Linuxem pro testování. Na druhou stranu omezení RAM pomáhá soustředění, nelze mít spuštěno více aplikací a lépe se mi soustředí na programování.
Software
Verze late 2014 je stále podporována, mám tedy bez nějakých úprav oficiální verzi BigSur. Graficky se mi líbí více než Catalina, se kterou jsem stroj koupil. Upgrade proběhl bez problémů. Podle oficálních informací od Apple bude podpora pokračovat, na podzim proběhne upgrade na nový Monterey. Mám z toho velkou radost.
Většinu software, který používám, znám už z Linuxu – PhpStorm, PyCharm, Visual Studio Code, Telegram, Slack, Firefox, Lazarus. Také jsem si nainstaloval Homebrew a v konzoli si připadám stejně jako jsem zvyklý. Dokonce mám nastaveny stejné aliasy pro příkazy a vzhled shellu. Konzoli používám pořád. I když jsou zde dostupné moc pěkné aplikace pro grafické ovládání Gitu, stále používám konzoli.
Pořídil jsem si ale i pár aplikací navíc – Magnet, UltraHex, Command Tab Plus, 1Password, a Commander One. Zvykl jsem si hodně používat nativní aplikace – Mail, Poznámky, Knihy, Podcasty, Pages, Numbers atd. Nic mi vlastně nechybí. V klidu programuji v Pythonu nebo PHP.
Nejvíce mi ovšem chybí můj CQRLOG. Bez něj jsem jak bez ruky. Abych mohl vysílat, musím se přes AnyDesk/VNC připojovat na stroj s Linuxem. Pro Mac jsem nenašel program, který bych mohl používat. Pár jich je, ale jsem na CQRLOG tak zvyklý, že nedokážu používat nic jiného. Napsal jsem si prostě program na míru a teď mám problém :-).
Závěr?
Přešel bych kompletně? Ano, dovedu si to přestavit. I po roce se mi s MacOS pracuje velice dobře. Mám ale dva hlavní problémy – cena zařízení a CQRLOG. Cenu dokážu trochu pořešit nákupem z druhé ruky, ale CQRLOG ne. Musel bych si naprogramovat znovu novou verzi pro MacOS. Třetí přepis v řadě. Bojím se, že na to nemám energii. Začal jsem postupně skládat části v Pythonu, ale čeká mě ještě spousta práce. Navíc nevím jestli byl Python s QT dobrá volba, asi nepůjde aplikace dát do AppStore a také nepojede na tabletech. Možná se to nakonec vyřeší samo webovou verzí CQRLOGu. Uvidíme.