Přechod ma Mac po dvou dekádách na Linuxu

Přechod z Linuxu na macOS byl pro mě velkou změnou. Linux jsem používal dvacet let jako hlavní systém, předtím léta v dualbootu. Začal jsem s Monkey Linuxem, pokračoval přes Brutusware, RedHat, Mandrake, Slackware, ArchLinux a skončil na Ubuntu. V tomto článku bych se rád podělil o své zkušenosti a důvody přechodu, výhody i nevýhody, které jsem na této cestě objevil.

Proč?

Pro práci používám pouze notebooky, protože mi vyhovuje jejich flexibilita – mohu pracovat odkudkoliv a často toho i využívám. Bohužel jsem měl asi smůlu na hardware.

U posledního notebooku, který jsem koupil v roce 2019, jsem musel ručně ladit mnoho věcí. Neustále běžela grafika na 100 %, což způsobovalo nepřetržité hučení větráků. Uspávání nefungovalo správně – notebook se sice uspal, ale už se neprobudil. Grafiku jsem vyřešil vypnutím napájení pomocí zápisu do /proc, ale problém s uspáváním bohužel ne. Čtečka otisků prstů také nefungovala a dodnes na ni není ovladač. Vím, že to není chyba Linuxu, ale výrobce čtečky. Chtěl jsem prostě počítač, který bude fungovat bez nutnosti neustálého ladění a otravování se s hučícími větráky.

Doba, kdy mě bavilo hrabat se v systému, je už dávno pryč. Raději programuji nebo vysílám a nechci se v systému moc hrabat. Často mi po aktualizacích něco přestalo fungovat, a to jsem opravdu nechtěl řešit, zejména když mě to blokovalo v práci.

Nakonec se notebook začal pomalu rozpadat – praskla mi klávesa levého CTRL a nakonec se z displeje vylomily panty! A to jsem měl notebook většinu času otevřený na stole a ani ho nezavíral. To už mi došla trpělivost a pevně jsem se rozhodl časem si MacBook pořídit.

O MacBooku na práci jsem uvažoval už dlouho. Před dvěma lety se mi povedlo koupit za dobrou cenu MacBook Air s 16GB RAM a 512MB diskem, který používám na své hobby programování a psaní článků. Před rokem se mi po dlouhém šetření povedlo pořídit si pracovní MacBook Pro M2, 32GB RAM, 1TB SSD a mám z něj radost každý den.

Jak se mi s MacBookem pracuje?

Z Linuxu jsem dost zvyklý na příkazovou řádku a macOS je vlastně Unix, takže se moje workflow moc nezměnilo. Stále používám věci z příkazové řádky tak, jak jsem zvyklý. Přenesl jsem si svoje aliasy do shellu, takže prakticky se nic nezměnilo. Jako shell používám zsh.

Používám pouze jeden externí monitor, který mám nad otevřeným MacBookem – píšu na jeho klávesnici a také jsem si zvykl používat touchpad, externí myš už nepoužívám. Gesta na touchpadu jsou super a nic mi nechybí. Většinu věcí stejně ovládám pomocí klávesových zkratek, které mám zažité tak, že už nad nimi ani nepřemýšlím.

Na interním displayi mám Google Meet a nebo Slack, na horním monitoru pracuji. Stále používám Lenovo P27h, ale už bych rád něco s vyšším jasem. K MacBooku je připojen pomocí USB-C, přes které jde rovnou i napájení.

K Linuxu se vracím pravidelně a až teď si uvědomuji tu krkolomnou práci s příkazovou řádkou když potřebuju něco zkopírovat nebo vložit – CTRL+Shift+C/V místo jednoduchého Cmd+C/V na macOS. Je neuvěřitelné jak moc příjemné to je.

Používané programy

Základní programové vybavení je stejné jako v Linuxu:

  • PHPStorm
  • PyCharm
  • command line utility – vim, git, wget, curl, xmllint, scp a další

PHPStorm si platím už mnoho let a vůbec nelituji. Nic lepšího pro vývoj v PHP, a kolem webů obecně, prostě neexistuje. Integrována je práce s Gitem, databázemi, PHPStanem a hromada další věcí, které mi denně usnadňují práci.

Co se změnilo je používání více placených programů:

  • Commander One – takový TotalCommander pro macOS
  • Bartender – skrývání položek v menu
  • Command-Tab Plus – úprava přepínání aplikací, třeba není neustále vidět Finder
  • 1Password – správce hesel (měl jsem už v Linuxu)
  • Magnet – managment oken s aplikacemi
  • AlDente – chytrá správa baterie
  • CopyClip – správce schránky

Dále používám tyto aplikace:

  • iTerm – vylepšený terminál pro macOS
  • Stats – statistiky zatížení systému, zabrané paměti atd.
  • StackBricks – mohu si vybrat a spustit z mnoha verzi databáze MySQL nebo PostgreSQL, případně Redis
  • Termius – správce ssh připojení, mám jich desítky, centrální místo se hodí
  • TextMate – jednoduchý textový editor
  • Zed – ultra rychlý programátorský editor
  • Obsidian – můj druhý mozek
  • DBeaver community edition – nástroj pro práci s různými databázemi
  • Docker deskop for Mac
  • Keka – komprimace/rozbalení souborů, umí automaticky z archívu vyřadit soubory, které vytváří macOS (.DS_Store atd.)
  • Boop – vypadá jako textový editor, ale jedná se o mocný nástroj, který umí konverzi z a do mnoha formátů – tokeny, SQL, CSV, JSON, base64 a mnoho dalších
  • Sourcetree – grafický Git client – když se potřebuji podívat na větší diff
  • Postman – volání API
  • Elpy – zvuky deště, bouře, lesa…
  • Flow – jednoduché Pomodoro
  • UltraHex – hex editor
  • HomeBrew – správce balíčků pro macOS
  • Telegram – komunikační nástroj

Zvykl jsem si používat aplikace z Apple ekosystému – Poznámky, Připomínky, Pages, Numbers atd. Nepotřebuji psát složité dokumenty a integrované aplikace mi úplně stačí. Pokud potřebuji otevřít něco složitějšího, mám LibreOffice.

Výhody

Samozřejmě popisuji výhody pouze z mého pohledu. Jako hlavní výhodu vidím v hardware. Vše funguje, nemusím nic řešit. Nic mi tu nehučí – nesnáším hučení větráků! Display je prostě nádherný, konečně mohu pracovat na zahrádce pod slunečníkem a vidět na display. Celkově se mi MacBook jeví jako velice kvalitní zařízení, které snad bude sloužit mnoho let.

Propojený ekosystém je něco, co si neumíte představit, dokud to nezkusíte. Něco si zkopíruji do schránky na telefonu a na počítači mohu obsah schránky vložit kamkoliv potřebuju (funguje to i obráceně :-)). Se zákazníkem diskutuji úpravy webu, na MacBooku si udělám screenshot výřezu obrazovky do schránky, na tabletu vložím do poznámek a rovnou si v něm označím změny, které zákazník požaduje. Takové propojení je návykové a opravdu šetří čas.

Další výhodou je vzhled systému. Na počítači pracuji větší část dne a jsem rád, že pracuji v prostředí, které vypadá dobře. Věřím, že mi to pomáhá dělat lepší práci.

Rychlost je taky důležitá. Procesory Mx od Apple mají výkonu na rozdávání a spolu s rychlým SSD diskem nemusím na nic dlouho čekat, aplikace mi startují velmi rychle a i práce v nich je příjemná.

Nevýhody

Na práci s MacBookem vidím také některé nevýhody. Z mého pohledu je asi největší nevýhodou nemožnost vyměnit SSD uvnitř. Obávám se jeho předčasného opotřebení, protože často pracuji s většími objemy dat a bojím se, že tím SSD časem utrpí. Snažím se také minimalizovat swapování, protože to je pravděpodobně největší zátěž pro integrované SSD.

Další nevýhodou je cena. MacBook je opravdu drahý a na nový stroj budu muset zase šetřit docela dlouho.

Trochu jsem se bál odpojení od práce se systémem, ale to se nepotvrdilo. Při vývoji v CQRLOGu stále pracuji v Linuxu a dále také spravuji servery s Linuxem, hrabu se v Kubernetes a stále se učím :-).

Stálo to za to?

Ano, stálo to za to a jsem velmi rád, že jsem změnu udělal. Práce na MacBooku Pro mě těší každý den a hobby programování na malém MacBooku Air s M1 je velice příjemné – mohu si jej vzít s sebou i do postele. Sice toho moc nevyužívám, raději sedím u stolu, ale tu možnost mám.

Nyní jsem úplně ponořen do Apple světa. Používám iPhone 12, MacBook Pro na práci, MacBook Air na hobby programování, psaní článků a vysílání, iPad na konzumaci obsahu, tvorbu myšlenkových map, kreslení, přemýšlení a poznámky. Už si moc neumím představit, že bych na denní bázi používal něco jiného.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *